Jest najstarszą i jedną z nielicznych tego typu orkiestr szkolnictwa średniego - technicznego w regionie. Jej pierwszym dyrygentem i organizatorem był Władysław Pollak, który w 1950 roku stworzył Orkiestrę Szkolną w Państwowej Szkole Przemysłowej. Debiut orkiestry odbył się 3 marca 1951 roku. Wówczas skład złożony był z muzyków grających na instrumentach smyczkowych i szarpanych oraz dętych. W kronikach Państwowej Szkoły Przemysłowej, Technikum Cementowego i Technikum Mechaniczno - Elektrycznego w Opolu, których to szkół następcą jest Zespół Szkół Elektrycznych im. T. Kościuszki w Opolu zachowało się wiele wpisów świadczących o aktywnej działalności zespołu i roli Władysława Pollaka, który propagował kulturę muzyczną w szkole i poza jej murami. Udokumentowana działalność orkiestry sięga 1962 roku.
W latach 1972 - 1980 orkiestra ponownie zagościła w progach Szkoły. Zespół prowadził Jan Walasek.
W 1981 roku nauczyciel historii a z zamiłowania muzyk Stanisław Daszkiewicz ponownie reaktywował zespół. Dzięki jego staraniom udało się pozyskać wiele instrumentów dętych oraz nuty dla orkiestry, która przede wszystkim wykonywała utwory marszowe i okolicznościowe uświetniając imprezy szkolne. Skład był stopniowo rozbudowywany, oparty na sekcji instrumentów dętych. Z czasem zespół zaczął prowadzić ożywioną działalność koncertową.
Od września 2000 roku orkiestrę prowadzi Przemysław Ślusarczyk - kompozytor, dyrygent, manager kultury. Nowy dyrygent zmienił radykalnie sposób pracy, promocji oraz wizerunek zespołu (projektując m.in. logo). Włączył nowe gatunki muzyczne do repertuaru: opracowania muzyki poważnej, standardy jazzowe oraz improwizację. Repertuar orkiestry obejmuje szerokie spektrum gatunków muzycznych od marszów, standardów jazzowych poprzez muzykę taneczną, pop, opracowania muzyki poważnej i improwizację. W wyniku zmian od września 2001 roku zespół przyjął obecną nazwę.
Od 2000 roku orkiestra regularnie koncertuje na terenie miasta Opola i w kraju w ramach autorskich cyklów: „Muzyczne impresje”, „Z orkiestrą po zamkach i pałacach” oraz w nowatorskich formatach: „Opolski Ekspres Dęty” i „Z orkiestrą po Odrze”. Te trzy ostatnie imprezy zostały nagrodzone wyróżnieniem - Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Opolskiego 2013. W 2020 roku "Opolski Ekspres Dęty" otrzymał nagrodę "Opolska Marka 2019" w kategorii 'promocja regionu'.
W 1996 roku zespół otrzymał II nagrodę w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Artystycznych, w 2003 Nagrodę Specjalną w Wojewódzkim Przeglądzie Szkolnych Zespołów Artystycznych "Muzyka 2003", a w 2004 II nagrodę (I nie przyznano) na I Miejskim Przeglądzie Szkolnych Zespołów Artystycznych "Synkopa 2004". W 2010 roku zespół otrzymał II nagrodę w XVIII Przeglądzie Orkiestr Mniejszości Niemieckiej - Leśnica 2010 w Lichyni.